Xتبلیغ 1
محل درج تبلیغات شما
سایت کیپر :: همه چیز راجبه کاشمر
همه چیز راجبه کاشمر
بازدید: 0
تاريخ : 1399/10/15

كاشمر كجاست ؟

كاشْمَر با نام تاريخي كشمر مركز شهرستان كاشمر، در شرق ايران و جنوب غربي استان خراسان رضوي و در حدود ۲۴۰ كيلومتري شهر مشهد قرار دارد. اين شهر يكي از شهر‌هاي باستاني ايران مي‌باشد. از محصولات مهم اين شهر مي‌توان به زعفران ، كشمش و پنبه اشاره كرد.

در حال حاضر كاشمر داراي پنج مركز آموزش عالي شامل دانشگاه پيام نور كاشمر، دانشگاه آزاد اسلامي كاشمر، دانشگاه جهاد دانشگاهي كاشمر، مركز آموزش عالي كاشمر ودانشكده پرستاري مي‌باشد.

قالي‌بافي، زيلوبافي، گيوه بافي، تهيه پارچه‌هاي دست‌باف و بافتن چادرشب ابريشمي مهم‌ترين صنايع دستي اين شهرستان را تشكيل مي‌دهند.قالي بافي كاشمر چه از نظر كميت و چه از نظر كيفيت داراي شهرت خاصي بوده‌است و عوايد حاصلهٔ از ان بالاترين رقم اهالي را تشكيل مي‌دهد.قالي و قاليچه بافت اين شهرستان بيش‌تر پشمي و داراي طرح‌هاي كاشمري و كاشاني و نقش‌هاي زيرخاكي، لچك، ترنج، اسكيمي، تخت جمشيد، درختي، سه كله (قاليچه)، چهار رقصي، طرح و تركمني (قاليچه) و گل‌توره‌اي (قاليچه) هستند. كاشمر دومين شهر زيارتي خراسان رضوي و چهارمين شهر زيارتي ايران است .

كاشمر و ترشيز پيشين، از گذشته‌هاي دور تاكنون دچار دگرگوني و تغيير نام شده‌است. در بررسي نام اين شهر به بيش از بيست نام برخورد شده‌است كه با يك جمع‌بندي مي‌توان تمامي آن‌ها را در واژگان «كاشمر»، «ترشيز»، «بست» و «سلطان آباد» خلاصه كرد. به اين ترتيب واژهٔ كشمر، كه مي‌تواند به معناي آغوش مادر گرفته شود، با گذشتن از شكل‌هاي كيشمر و كشمار، سرانجام به گونه كاشمر درآمده و در همين صورت بازمانده‌است. از سوي ديگر فرهنگ نگاران، كاشمر را گونه كامل شده «كاخجر»، «كاشخر» و «كاشغر» دانسته‌اند و بر اين باورند، كه «كاش» برگردانيده شده «كاج» است و «كاخجر»، يادآور سرو بزرگ و سرشناس اين سرزمين است.

پيشينيان كاشمر چه كساني بودند ؟ 

بنا بر روايتي در محلي كه اكنون كاشمر خوانده مي‌شود، بين گشتاسب كياني و زرتشت پيامبر ديداري روي داده‌است. چون گشتاسب كياني، دين بهي را پذيرفت، زرتشت نخستين آتشگاه خود را در قلمرو حكومت كياني پي ريخت و در جلو در اين آتشكده، درخت سروي را كه تبار بهشتي داشت، با دست خويش كاشت تا همين سرو را بر ايمان شاه گواه بگيرد. بر هر برگ اين سرو نام گشتاسب نقش بسته بود و چون درخت بالا گرفت، شاه نيز بر گرد سرو مينوي، تالار بزرگي ساخت تا نگهدار حرمت سرو باشد .

كاشمر داراي يك آتشكده مي باشد كه آتشكده كشمر اولين آتشكده زرتشتي بود كه در كشمر توسط گشتاسب به درخواست زرتشت بنا گرديد.

در بخشي از شاهنامه فردوسي، ماجراي پيدا شدن زرتشت و پذيرفتن گشتاسب دين او را به نظم درآمده كه گشتاسب پس از پذيرفتن دين زرتشت، موبدان را به سرتاسر گيتي روانه مي‌كند و آذر به آتشكده‌ها (گنبدان) مي‌نهد و نخستين آنان، آذر برزين‌مهر است كه به كِشمر (كاشمر) بنيان گذارد و در جلوي آتشكده، سرو بهشتي را كاشت و آن را نماد پذيرفتن دين بهي قرار داد و موبدان را به سرتاسر جهان فرستاد و فرمان داد همه نامداران و بزرگان به سوي آن پرستشكده روي آورند.

در مورد سرو كشمر چه چيز هايي وجود دارد ؟

سرو كشمر يا سرو مقدس زرتشت، درختي بوده كه بر طبق باور زرتشتيان به دستور زرتشت كاشته شده بود. اين درخت بسيار زيبا و بزرگ بود و شهرت آن به متوكل خليفه عباسي رسيد. خليفه دستور به قطع آن داد و پيشنهاد زرتشتيان آن شهر كه ۵۰۰۰۰ سكه طلا براي قطع نكردن آن درخت بود، مورد قبول واقع نشد و آن را قطع كرده و براي خليفه به بغداد بردند. يك روز قبل از رسيدن درخت به بغداد، متوكل به قتل رسيد و اين مطابق پيش گويي زرتشت بود كه گفته بود هر كه اين درخت را قطع كند، كشته خواهد شد. اين سرو در زمان قطع شدن بيش از ۱۴۰۰ سال عمر داشت. سرگذشت سرو كشمر را غالباً شنيده‌ايد؛ سروي كه روايت بود پيامبر باستاني ايران، اشو زرتشت آن را با دست خود از بهشت آورده و در زمين كشمر كاشته‌است و حكيم فردوسي در مورد آن مي‌فرمايد:

يكي شاخ سرو آوريد از بهشت بدروازه شهر كشمر بكشت .